Перейти до основного вмісту

Брати Шептицького вміли поєднати непоєднуване

У Львові, у соборі Святого Юра, презентували книжку листів отця Української греко-католицької церкви Климентія Шептицького до рідного брата Станіслава Шептицького, який був генералом війська Польського до 1926 року. Климентій і Станіслав – рідні брати митрополита УГКЦ Андрея Шептицького.
У книжці опубліковано листи Блаженного Климентія Шептицького, які він писав до брата Станіслава

У книжці опубліковано листи Блаженного Климентія Шептицького, які він писав до брата Станіслава, від 1881 року, коли мав 12 років, і до 1945-го, коли радянська влада змусила його покинути Святоюрський собор і виїхати в Унівський монастир. А 5 червня 1947 року він був заарештований НКВС і 28 лютого 1948 року, у 79-річному віці, був засуджений на 8 років тюремного ув’язнення.

«Ці листи показують нам велику культуру цих людей, їхні благородні і побожні душі. Климентій Шептицький був високоосвіченою людиною, у якої є чому вчитись і з кого брати приклад. Листи – це унікальні річ, вони дадуть нам змогу краще пізнати таку величну особу блаженного Климентія Шептицького», – наголосив під час презентації митрополит Львівський Ігор Возьняк.

Невпорядкований архів братів Шептицьких – Андрея і Климентія – зберігався у монастирі «Студіон», поблизу Рима. Листи отця Климентія були написані польською мовою, їх переклали українською.

Один монах, інший – військовий, але вони вміли поєднати непоєднуване
Юстин Бойко
«З цих листів ми дізнаємось дуже багато цікавої інформації про братів Шептицьких, їхню родину, чому Казимир покинув світське життя і обрав монаший шлях, став отцем Климентієм. Кореспонденція висвітлює душу людину, там присутня приватність. Два брати, Климентій і Станіслав, мали різне служіння у житті, один монах, інший – військовий, але вони вміли поєднати непоєднуване», – зауважив упорядник книжки, отець УГКЦ Юстин Бойко.

У книзі розміщені досі не опубліковані світлини родини Шептицьких, на багатьох – усі п’ятеро братів Шептицьких, що свідчить про те, що вони постійно спілкувались, підтримували гарні і теплі відносини.

Було б добре, якби два народи – український і польський – спільно вшанували пам’ять про Станіслава Шептицького
Іван Матковський
«Ці листи ми плануємо видати польською мовою, бо цією мовою писав блаженний Климентій. Цього року виповнюється 150 років від дня народження Станіслава Шептицького, який обрав військову кар’єру, був генералом польської армії, але у Польщі про нього не згадують. Було б добре, якби два народи – український і польський – спільно вшанували пам’ять про Станіслава Шептицького», – зазначив під час презентації упорядник книжки, дослідник Іван Матковський.

У роки німецької окупації отець Климентій разом із братом – митрополитом Андреєм – переховував євреїв. Завдяки братам Шептицьким від нацистів було врятовано понад 200 євреїв. Отець Климентій Шептицький закінчив життя як мученик 1 травня 1951 року у Володимирській в’язниці у Росії. 21 червня 2001 року Папа Іван Павло ІІ проголосив його Блаженним католицької церкви.

Галина Терещук

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Митрополит Андрей Шептицький ЖИТТЯ – ЦЕ МИСТЕЦТВО

СІЧЕНЬ
1 Коли Господь Бог чоловіка на цей світ пускає, в'яже його з Собою, наче якоюсь золотою ниткою, якби якимсь сильним ланцюгом, що з одного боку самого Господа Бога в небі тримається, а з другого боку душі християнина держиться. Та золота нитка, та свята зв'язь, що християнина з Богом тримає, є в тому, що Всевишній Бог приймає чоловіка за Свою дитину, за Свого сина. Чоловікові, як Своєму синові, дає Бог із неба Свою святу ласку та всякі Свої дари. А за те домагається Бог від чоловіка, щоб Його св. закону в житті тримався та ніколи не робив нічого такого, що законові Божому противилося б.
Все те дається через Св. Хрещення. В ньому, власне, зав'язується поміж християнином І Господом Богом та свята зв'язь синівська, що їх лучить.
... Через таке зав'язує свята нитка між Богом і людьми. Тримається Бога з одної сторони – бо що Бог обіцяв, те і робить, – а людей тримається, коли своє роблять, коли Божий закон шанують [3 , 216-217] (Тут і далі у посилання…

Отець Юстин Бойко став доктором богослов'я

24 травня в Римі, в Патристичному Інституті “Августиніанум”, Папського Латеранського Університету відбувся блискучий захист докторської дисертації українського священика Юстина Бойка, монаха студита, повідомив голова Християнського Товариства українців в Італії Олесь Городецький. 
Докторська праця на тему: “Постать Св. Климента Римського в агіографічній і літургічній старослов'янській рукописній літературі. Історично-богословський аналіз” є унікальною з декількох причин. Протягом 5 років дослідницької роботи в бібліотеках України, Греції, Росії, Італії, Хорватії, Іспанії, США та Польщі була зібрана найповніша збірка старослов'янських рукописів, присвячених четвертому Папі Римському, Св. Клименту.

Чорна троянда для Софії Фредро

Михайло Морозовський народився в Сокалі. Невдовзі його батьки померли, «дитину дали на виховання в добра Шептицьких», – такими словами розповідала про дідуся його внучка – учителька Луцька (Гуменна) Текля Миколаївна. Коли хлопчина підріс, його приставили помічником й учнем до садівника, який доглядав парк навколо палацу Шептицтких. Очевидно, учитель, – старий садівник мав надзвичайно багатий досвід та знання, а його молодий учень – рідкісні здібності до садівничої справи. Бо невдовзі, як він почав працювати садівником (тоді казали – «огородником»), парк Шептицьких став справжньою окрасою їхніх маєтностей. Молодий квітникар не лише доглядав кущі й квітники. Він насаджував їх за найбільш вишуканими вимогами садово-паркового мистецтва, вкорінював рідкісні види рослин, сам виводив нові сорти квітів й кущів, доглядав теплицю, оновлював сорти сільськогосподарських культур.

Андрей Шептицький і дилема гуманістичного вибору

Автор: Мирослав МАРИНОВИЧ , "Дзеркалотижня"

Ім’я Митрополита Андрея Шептицького належить історії українського народу, однак, якщо вдатися до гри слів, аж ніяк не відходить в історію. Митрополит завжди серед нас на всіх поворотах історичної долі, бо ставить запитання, на які важко знайти відповідь. Шукати несуперечливі відповіді на складні суперечливі питання була покликана конференція «Митрополит Андрей Шептицький: Дилема гуманістичного вибору в умовах тоталітарних режимів», що відбулась у Львові в приміщенні Львівського обласного Єврейського благодійного фонду «Хесед-Ар’є» 7 листопада. Ініціатива проведення конференції належить євреям — директорові згаданого фонду львів’янці Аді Діановій та науковому консультанту центру «Ткума» ізраїльтянину Арону Вайсу, якого в часи війни врятувала українка з прикарпатського містечка Борислава.