Перейти до основного вмісту

"Українці, простіть мене..."

Цих слів дуже бракувало на пресовій конференції Папи Римського в літаку під час його повороту до Риму з Мексики. На запитання французького журналіста про покривдження українців зустріччю та спільною Декларацією з Кирилом, Папа розповів про своє знайомство з Блаженнійшим Святославом, але не називаючи його Патріархом, а тільки Верховним Архієпископом.

Українська Греко Католицька Церква на своїй інтернетній сторінці подала новину, що мала на меті представити, що сказав на пресовій конференції Папа про Декларацію: “Це дискусійний документ. Слід додати, що Україна переживає війну, період страждання. Існують різні інтерпретації”.

На світових мережах інтернету з΄явилася транскрипція стенографії пресової конференції. Виявилось, що слова виступу Папи на прес-конференції, як подала УГКЦ, були у скороченій формі, хоча не було такої замітки бо, фактично, були ще і такі слова Папи:“...Кожен має свою власну ідею про цю війну, як вона почалась, хто її почав...”


Тобто, так виходить, що ці слова Папи УГКЦ затаїла, щоби вибілити бодай трохи Папу та не подати своїм вірним точний образ, наскільки кривдним є Папа для українського народу. Мабуть, як переважно буває, саме приховання є гірше самої події. Наша Церква має обов'язок не тільки захищати інтереси своїх вірних, а також говорити правду, навіть коли ця правда невигідна. Божі заповіді відносяться до церковних осіб також.

На доручення Папи поїхали наші владики з України на чолі з Патріархом Святославом до Риму. Там вислухали директиви від Папи — не втручатися до політичних справ навколо “насильства та суспільного неспокою” в Україні. 
Не знаю, чи наші владики відповідали Папі, але думаю, що ні. На пресовій конференції, про що писала наша Церква на своїй сторінці, Блаженнійший скромно сказав: “Наша Церква впродовж століть свідчить, що єдність зі Святійшим Отцем не тільки не позбавляє східної ідентичності, а й допомагає відкрити універсальні цінності Вселенської Церкви, вийти за межі власної провінційності та вузьке коло національної приналежності.”

Чи ця справа закінчена? Далеко ні. Повинні бути наслідки – реакція мирян, але тільки по своїй власній совісті і то не задля покарання, але задля християнського прощення, одначе щойно після висловлення жалю за гріхи та слів Папи: “Українці, простіть мені.” До того часу вірні УГКЦ повинні відкласти реверанс до Папи Римського. Тобто у відправах церковних УГКЦ просити своїх душпастирів не згадувати Його особу. Напевно, з огляду на дисципліну та слухняність, душпастирі не погодяться з цією пропозицією.

Як проявляти своє невдоволення? Згідно з власною совістю. На жаль, ми живемо у світі де багато, включно з Апостольською Церквою, вирішується грошима. На даний момент вірні УГКЦ повинні само собою втриматись від так званого Петрівського фонду, від пожертв на римо-католицькі інституції, університети, тощо. 
Особисто, коли б українські католицькі церкви, яких я учащаю, не прийняли мораторію на поминання і молитви за Папу, я з чистою совістю  буду молитися в українських православних і протестантських церквах, у яких, до речі, я і так молюся, коли перебуваю в Україні.

Принципи повинні переважати над знайомством чи дружбою. Кажуть, що Святий Томас Мур, коли до нього звернувся його добрий друг Король Англії Генрик УІІІ підтримати його у намаганні переступити церковні закони проти шлюбного розлучення задля дружби, відповів, що, мабуть, Король діє згідно з власною совістю, а він (Томас) повинен діяти згідно зі своєю. А тому коли Король діє за совістю він (Король) опиниться у небі, а Томас задля дружби піде проти власної совісті і тому опиниться у пеклі, чи Король залишить небо і переселиться в пекло задля дружби?!

Хтось може завважити, що така відповідь не в дусі християнського прощення. Не так, бо поки може бути прощення мусить відбутися виявлення жалю і визнання свого гріха грішником. Не можна інакше вважати теперішнього Папу як блудного Папу. Блудний син в Євангелії звернувся до батька зі словами жалю та болю, і отець йому простив, і прийняв його з відкритими руками. На пресовій конференції та впродовж відносно довгого часу від самої зустрічі та Декларації не проявлено жодного жалю та перепрошення зі сторони Папи, а зі сторони нашої Церкви, крім інтерв'ю Блаженнійшого Патріарха, появилися тільки нещирі намагання офіційних осіб і душпастирів вибілити Папу словами:" боремось проти російської дезінформації і пропаганди".

В додатку, як би не змальовували зустріч і Декларацію церковні достойники Апостольської Столиці та УГКЦ, ця подія не понесе найменших духовних наслідків, а тільки політичні. Текст Декларації, де виносяться духовні моменти, будуть забуті у короткому часі, а в Московській Патріархії вони взагалі ніколи не приймалися. Залишиться політична частина: легітимація МП і “руського міра”. Залишиться також, і, може, на довгі роки,  теперішній Папа, який або не не розуміє, або не хоче розуміти політичних наслідків своєї дії не тільки для українців-католиків, але також для українців-православних, яких Папа закликає шукати канонічності через МП, та всіх українців, яких Папа закликає припинити немов" цивільну війну". Якщо не буде відповідної і ефективної реакції, сьогоднішній Папа продовжуватиме свій шлях, що він, до речі, і показує. Обов'язком християн є навернути блудних синів навіть тоді, коли наші Церковні достойники виявилися безхребетними.

Великий муж нашої Церкви Патріарх Йосиф, спілкуючись з нашими владиками, часто казав:  «Не гніть хребтів». Як нам потрібно такого Душпастиря сьогодні! Але немає, і тому миряни повинні підняти свій голос, але тільки по своїй власній совісті.

Хтось може сказати, що мої зауваження загострі та не в християнському дусі. Можливо, вони  є гострими, але вони наскрізь християнські. Взоруючись і уподібнюючись до Христа, ми повинні реагувати як реагував Ісус Христос, не дозволяючи, щоби з Божого дому робили базарний ринок. Не дозволяймо, щоби з Церкви Христа робили антиукраїнський політичний ринок.

Аскольд Лозинський

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Митрополит Андрей Шептицький ЖИТТЯ – ЦЕ МИСТЕЦТВО

СІЧЕНЬ
1 Коли Господь Бог чоловіка на цей світ пускає, в'яже його з Собою, наче якоюсь золотою ниткою, якби якимсь сильним ланцюгом, що з одного боку самого Господа Бога в небі тримається, а з другого боку душі християнина держиться. Та золота нитка, та свята зв'язь, що християнина з Богом тримає, є в тому, що Всевишній Бог приймає чоловіка за Свою дитину, за Свого сина. Чоловікові, як Своєму синові, дає Бог із неба Свою святу ласку та всякі Свої дари. А за те домагається Бог від чоловіка, щоб Його св. закону в житті тримався та ніколи не робив нічого такого, що законові Божому противилося б.
Все те дається через Св. Хрещення. В ньому, власне, зав'язується поміж християнином І Господом Богом та свята зв'язь синівська, що їх лучить.
... Через таке зав'язує свята нитка між Богом і людьми. Тримається Бога з одної сторони – бо що Бог обіцяв, те і робить, – а людей тримається, коли своє роблять, коли Божий закон шанують [3 , 216-217] (Тут і далі у посилання…

Отець Юстин Бойко став доктором богослов'я

24 травня в Римі, в Патристичному Інституті “Августиніанум”, Папського Латеранського Університету відбувся блискучий захист докторської дисертації українського священика Юстина Бойка, монаха студита, повідомив голова Християнського Товариства українців в Італії Олесь Городецький. 
Докторська праця на тему: “Постать Св. Климента Римського в агіографічній і літургічній старослов'янській рукописній літературі. Історично-богословський аналіз” є унікальною з декількох причин. Протягом 5 років дослідницької роботи в бібліотеках України, Греції, Росії, Італії, Хорватії, Іспанії, США та Польщі була зібрана найповніша збірка старослов'янських рукописів, присвячених четвертому Папі Римському, Св. Клименту.

Чорна троянда для Софії Фредро

Михайло Морозовський народився в Сокалі. Невдовзі його батьки померли, «дитину дали на виховання в добра Шептицьких», – такими словами розповідала про дідуся його внучка – учителька Луцька (Гуменна) Текля Миколаївна. Коли хлопчина підріс, його приставили помічником й учнем до садівника, який доглядав парк навколо палацу Шептицтких. Очевидно, учитель, – старий садівник мав надзвичайно багатий досвід та знання, а його молодий учень – рідкісні здібності до садівничої справи. Бо невдовзі, як він почав працювати садівником (тоді казали – «огородником»), парк Шептицьких став справжньою окрасою їхніх маєтностей. Молодий квітникар не лише доглядав кущі й квітники. Він насаджував їх за найбільш вишуканими вимогами садово-паркового мистецтва, вкорінював рідкісні види рослин, сам виводив нові сорти квітів й кущів, доглядав теплицю, оновлював сорти сільськогосподарських культур.

Брати Шептицького вміли поєднати непоєднуване

У Львові, у соборі Святого Юра, презентували книжку листів отця Української греко-католицької церкви Климентія Шептицького до рідного брата Станіслава Шептицького, який був генералом війська Польського до 1926 року. Климентій і Станіслав – рідні брати митрополита УГКЦ Андрея Шептицького.

У книжці опубліковано листи Блаженного Климентія Шептицького, які він писав до брата Станіслава, від 1881 року, коли мав 12 років, і до 1945-го, коли радянська влада змусила його покинути Святоюрський собор і виїхати в Унівський монастир. А 5 червня 1947 року він був заарештований НКВС і 28 лютого 1948 року, у 79-річному віці, був засуджений на 8 років тюремного ув’язнення.

«Ці листи показують нам велику культуру цих людей, їхні благородні і побожні душі. Климентій Шептицький був високоосвіченою людиною, у якої є чому вчитись і з кого брати приклад. Листи – це унікальні річ, вони дадуть нам змогу краще пізнати таку величну особу блаженного Климентія Шептицького», – наголосив під час презентації митро…

Андрей Шептицький і дилема гуманістичного вибору

Автор: Мирослав МАРИНОВИЧ , "Дзеркалотижня"

Ім’я Митрополита Андрея Шептицького належить історії українського народу, однак, якщо вдатися до гри слів, аж ніяк не відходить в історію. Митрополит завжди серед нас на всіх поворотах історичної долі, бо ставить запитання, на які важко знайти відповідь. Шукати несуперечливі відповіді на складні суперечливі питання була покликана конференція «Митрополит Андрей Шептицький: Дилема гуманістичного вибору в умовах тоталітарних режимів», що відбулась у Львові в приміщенні Львівського обласного Єврейського благодійного фонду «Хесед-Ар’є» 7 листопада. Ініціатива проведення конференції належить євреям — директорові згаданого фонду львів’янці Аді Діановій та науковому консультанту центру «Ткума» ізраїльтянину Арону Вайсу, якого в часи війни врятувала українка з прикарпатського містечка Борислава.